Rasedusaegne anatoomia: keha muutused ja osteopaatiline tugi.

Emaka kasv ja positsioon

Raseduse jooksul kasvab emakas oluliselt, alustades umbes muna suurusest ja ulatudes lõpuks peaaegu roiete alla. See põhjustab kõhu suurenemist ja kõhuõõne struktuuride nihkumist. Osteopaatilised tehnikad, nagu pehmete kudede töötlus ja kerge venitamine, võivad aidata leevendada emaka kasvust tingitud survet ja ebamugavusi. Samuti aidatakse emakal ja ümbritsevatel kudedel säilitada loomulikku paindlikkust ja liikuvust.

Vereringesüsteemi muutused

Raseduse ajal suureneb vere maht umbes 30-50%, et rahuldada nii ema kui ka loote vajadusi. Selle tulemusena suureneb ka südame löögisagedus ja vererõhk võib pisut tõusta. Osteopaatilised tehnikad, nagu lümfidrenaaž ja vereringe stimuleerimine, võivad aidata leevendada turset ja parandada vereringet. See võib aidata vähendada raseduse ajal tekkivaid veenilaiendeid ja turseid.

Hormonaalsed muutused

Raseduse ajal tõusevad hormoonide, nagu progesterooni ja östrogeeni, tasemed. Need hormoonid aitavad ette valmistada ema keha sünnituseks ja loote arenguks, kuid võivad ka põhjustada nahal ja juustes muutusi. Osteopaatilised lähenemised võivad aidata tasakaalustada keha hormoonaalset taset ja leevendada hormonaalsete muutuste tõttu tekkivaid lihaspingeid ja valu liigestes.

Lihaste ja liigeste muutused

Raseduse ajal toodetakse rohkem relaksiini, hormooni, mis lõdvestab liigesid ja sidemeid, et aidata kehal ette valmistada sünnituseks. See võib põhjustada liigeste ja lihaste pinget ning jäikust. Osteopaatilised tehnikad, nagu liigesemanipulatsioonid ja pehmete kudede töötlus, võivad aidata leevendada liigeste ja lihaste pinget, pakkuda tuge ja parandada liikuvust.

Raseduse „mask“

Mõned naised kogevad raseduse ajal naha pigmentatsiooni, tuntud kui raseduse mask või teisisõnu pigmendilaigud, mis põhjustab tumedate laikude ilmnemise näol ja kaelal. Kuigi osteopaatia ei mõjuta otseselt naha pigmentatsiooni, võib nahaaluste kudede töötlemine ja vereringe parandamine aidata nahal paremini taastuda ja toetada keha üldist tasakaalu, mis võib aidata vähendada nahaaluseid muutusi.

Naha ja veresoonte muutused

Raseduse ajal võivad muutuda naha verevarustus ja veresoonte tihedus. Nähtavale võivad tulla veenid jalgadel ja rinnaku piirkonnas. Osteopaatilised tehnikad, nagu lümfidrenaaž ja vereringe stimuleerimine, võivad aidata vähendada veenide nähtavust ja parandada vere- ja lümfiringet, leevendades seeläbi turset ja ebamugavustunnet.

Siseorganite nihkumine

Emaka suurenemine surub siseorganeid kokku ja nihutab neid. Näiteks võib suurenemine põhjustada survet seedetraktile, mille tulemuseks võivad olla kõrvetised või muutused seedimises. Osteopaatilised tehnikad, nagu kõhu manipuleerimine ja pehmete kudede töötlemine, võivad aidata leevendada seedetrakti survet ja parandada seedimist, toetades siseorganite normaalse asendi ja funktsiooni taastumist.

Loote liikumine ja selle mõju

Loote liikumine võib olla tunda tavapäraselt alates 18-st nädalast. Need liigutused võivad mõjutada ema keha, sealhulgas põhjustada ajutisi ebamugavusi või seljavalu. Osteopaatilised tehnikad, nagu selgroo ja vaagnapõhja manipuleerimine, võivad aidata leevendada raseduse ajal tekkivat seljavalu ja ebamugavustunnet, pakkudes tuge ja parandades kehahoiakut.

Raseduse ja vereringe seos

Raseduse ajal suureneb vere maht, mis võib põhjustada veenilaiendeid ja jalgade turset. Osteopaatilised lähenemised, nagu lümfidrenaaž ja pehmete kudede töötlemine, võivad aidata vähendada turset ja parandada vereringet, pakkudes leevendust veenilaiendite ja tursete korral.

Rasedusaegsed immuunsüsteemi muutused

Raseduse ajal muutub immuunsüsteem, et kaitsta ema kui ka loote keha. See võib suurendada ema tundlikkust infektsioonide suhtes. Osteopaatilised tehnikad, mis aitavad tasakaalustada närvisüsteemi ja parandada vereringet, võivad toetada immuunsüsteemi ja aidata kehal tõhusamalt toime tulla infektsioonide ja haigustega.